ADM Capital Europe’dan Aurore Gil’e göre, yatırımcılar karada karides yetiştiriciliğini niş bir sektör olarak görüyor. Karides kapalı devre yetiştiricilik ekosistemini ve önemli oyuncuları araştıran Cibus ile yaptığı çalışmada, pilot çiftliklerde pek çok deneme yanılma olduğunu fark etti, bunun yanında birçok başarısız proje de gördü.

Avrupa’nın 24 kapalı karides çiftliği, 2020’de sadece 450 ton üretti ve görünüşe göre tesisler biyofloc ve temiz su kullanan kapalı devre kurulumları arasında bölünmüş durumda. Kodu kimin kırdığını görmek zor. Uzaydaki başarı öyküsünü bekliyoruz.

Kapanışta, karada karides yetiştiriciliğiyle ilgili değerlendirmesini gözden geçirdi ve delegelere ilk adım olarak sektörün üç geniş alanda iyi niyetli olduğunu göstermesi gerektiğini söyledi: teknoloji, işletme ve genetik.

Bu alanlar olgunlaşabilir ve “tam puanlara” yaklaşabilirse, sektör muhtemelen daha ölçeklenebilir ve alakalı hale gelecek. Bu temel atıldıktan sonra Gil, bölgenin iş modellerini ve finansman yapısını mükemmelleştirmek için çalışacağını ve arazide yerleşik girişimcilerin aradığı yatırımcının ilgisini çekeceğini söylüyor.

Sektörün teknolojisine ve kurumsal görünümüne daha yakından bakış

Gil, endüstrinin teknolojisine odaklanarak karada yaşayan karides için “karnesini” paylaşmaya başladı. Olumlu bir gelişme olarak, birçok firmanın dijital teknolojileri benimsediğini ve ekipmanlarının genel kalitesini iyileştirdiğini söyleyerek bunu yarım puanla ödüllendirdi.

Ancak bir anlaşmazlık noktası, karada yerleşik firmaların kullandığı temiz su kapalı devre sistemlerinde, hibrit biyofloc ve tam biyofloc sistemlerinin çoğunun şirket içinde inşa edilmiş olmasıdır. Karidese özgü pek kapalı devre tesis tasarımcısı veya ekipman sağlayıcısı yok.

Sistemlerin çoğu ısmarlama olduğundan standartlar belirlemek ve başarıları tekrarlamak zor. Bu da karada karides yetiştiriciliğini yapmanın diğer hayvansal protein endüstrilerine kıyasla daha az olgun olduğunun bir başka belirtisi.

Ek bir zorluk, hangi üretim sisteminin en iyi olduğu konusunda fikir birliği olmaması.

Bir temiz su kapalı devre tesisi seçmek yüksek ön altyapı maliyetlerini beraberinde getirir. Bazı durumlarda kapalı devre tesislerinin kurulumu, biofloc kurulumlarından daha pahalı olabilir. Yüksek sermaye harcaması, karidesin son fiyatı üzerinde büyük etkilere sahip. Ancak bu, biofloc’ları kapalı alan karides üreticileri için mutlak iyi seçim yapmaz.

Biyofloklar genellikle daha ucuzdur, ancak aynı zamanda birer kara kutudur. Araştırmacılar hala sistemlerde çoğalan organizmaları profilliyor ve tanımlıyor. Neler olup bittiğini tam olarak anlamadığımız ve herkesin kendi tarifi olduğu bir sistem üzerinde kumar oynamamız bizim için zor.

Yatırımcılar ne arıyor?

Yatırımcılar iyi bir sicile sahip projeler arıyorlar. Bu da ölüm olayı veya hastalık salgını olmadan iki ila üç yıllık tutarlı üretim anlamına geliyor. Yem, genetik ve hayvancılık uygulamalarının doğru kombinasyonunu kullanmak, firmaların ayakta kalmasını sağlayabilir. Segment birçok başarısızlık gördü – yatırımcıların kontratları imzalamadan önce üretimde tutarlılık görmeleri gerekiyor.

Segmentin dahili uzmanlığı ve kurumsal yaklaşımı söz konusu olduğunda Gil, segmente yarım puan verdi. Bir yatırımcı olarak, The Kingfish Company gibi, neredeyse askeri hassasiyetle çiftçilik faaliyetlerine odaklanan yönetim ekiplerini görmekten hoşlanıyor. Gil, Kingfish’in ölçeklendirmeden çok önce çiftliği çalışır hale getirmeye odaklandığını belirtti. Bugüne kadar, karides alanında aynı şekilde çalışan bir şirket bulamadı.

Genetiğin ve yemin önemi

Karidesin bir su ürünleri ürünü olarak hakimiyetine rağmen sektör, diğer yetiştirilen türlerle aynı yem ve genetik yatırımlarından yararlanmadı. Seçici karides yetiştiriciliği nispeten yeni. Geleneksel karides yetiştiricilerinin, geleneksel havuzlar için yüksek kaliteli ve hastalıksız post larvalara erişmesi de zor. İşleri daha da zorlaştırmak için, AB’deki karides üreticileri Asya anaçları için bir ithalat yasağıyla mücadele etmek zorunda ve ABD’deki üreticiler tutarsız ve kesintili larva tedarikiyle karşı karşıya.

Büyük genetik evlerinden gelen yatırım kıtlığı göz önüne alındığında, uzmanların kapalı devre veya biofloc kurulumlarında yetiştirilen karidesler için hiçbir teklifinin olmaması şaşırtıcı değil. Bu genetik kaynaklar mevcut olmadığından, karides üreticilerinin tutarlı ürünler elde etmesi zordur. Bu faktörler, yatırımcı şüpheciliğini makul ölçüde besliyor, ancak Gil delegelere fonların sektörden tamamen silinmediğini söyledi.

Benchmark, Hendrix ve Charoen Pokphand (CP) gibi küresel genetik şirketleri, karides segmentindeki çabalarını iki katına çıkardı ve geleneksel çiftlikler için gelişmiş hastalık direnci ve büyüme performansına sahip anaçlar sunabiliyor. Kapalı devre veya biofloc koşullarında oluşabilecek herhangi bir suş geliştirmemiş olsalar da, bunun başarılabilir olduğuna inanmak için nedenler var.

Karideslerin üreme döngüsü somon veya alabalıklardan daha kısa, bu da genetikçilerin daha küçük pencerede daha fazla ilerleme sağlayabileceği anlamına geliyor. Gil, karnesinde bu bölüme yarım puan verdi ve bu bir kez yerine getirildiğinde kapalı mekanda karides üretiminin büyük ilerlemeler kaydedebileceğini söyledi.

İş modellerinin ve finansmanın önemi

Gil, segmentteki çeşitli iş modellerine bakarken, buna çeyrek puan verdi. Cevaplanmamış sorular yatırımcıları kenarda tutuyor. Kapalı alan karides yetiştiricileri, bir sistem kurmanın genel maliyetini tam olarak belirleyemedikleri gibi, üretilen karidesin kilo başına doğru yatırım harcamasına da ulaşamadılar. Bu, yatırımcıların ön maliyetleri yüksek olan bir dizi alt ölçekli pilot çiftliğe baktığı anlamına gelir ki çok fazla karlı oyuncu örneği yok.

Kapalı alan çiftliği işletmecileri, yatırımcılara satış konuşması yaptıklarında, pek çoğu, peşin maliyetlerini karşılayan ve kar sağlayan minimum satış fiyatı bir yana, başa baş fiyat belirlemekte bile güçlük çekiyor. Atlantic Sapphire adındaki diğer kapalı devre projelerinden alınan veriler, yatırım maliyetlerini karşılamak için satış fiyatlarını 20 € ile 30 € arasında belirledi, ancak karides startup’ları, operasyonları için doğru yatırım harcaması ve getirileri elde edemedi. Karides fiyatı dalgalı; karides fiyatı yüksek olduğunda masada pek çok proje görüyoruz, ancak fiyat düştüğünde kuruyorlar.

Pilot projelerin kilo başına 40 ila 50 € arasında karides sattıklarında maliyetlerini karşılayabileceklerini söylemesi kolay, ancak pazar baskılarını ölçeklendirdiğinizde işler daha da zor; bu da kilo başına 25 € veya daha düşük bir fiyattan satış yapmanız gerektiği anlamına geliyor. Asya ve Latin Amerika’daki mega çiftliklerden gelen rekabet de suları bulandırıyor.

Gil, Cibus’un farklı üreticilerden farklı cevaplar gördüğünü söyledi. Önümüzdeki iki ila üç yıl içinde, yatırımcıların bazı iç mekan girişimlerinin büyüdüğünü ve kilo başına 25€ ile 30€ arasında satış fiyatları hedeflemesini bekliyor. Bu adım, segmentin karlılığı için önemli bir kilometre taşını temsil ediyor.

Finansman açısından, Gil’in sektöre puanı çeyrek. Kapalı karides çiftlikleri, bugüne kadar yatırımcılardan ve bankalardan sınırlı mali alım gördü. Projeler genellikle kurucular, arkadaşlar ve aile üyeleri tarafından finanse edilirken, görünüşe göre karidesin satış fiyatı hakkındaki bilinmeyenler ve pilot projelerin sınırlı geçmişi, yatırımcıları temkinli hale getiriyor.

Bu yazının ilk kısmı, 26 Ocak 2023 tarihinde yayınlanan “Kapalı alanda karides yetiştiriciliğine yatırımcı bakış açısı”dır.