Mowi Canada ve Poseidon Oceans System, balıkların büyüme performansını ve doğadaki balıkla yetiştiricilik tesisi altındaki balıkların etkileşimini azaltacak yeni bir teknoloji kurulumu gerçekleştirdi.

Poseidon Okyanus Sistemleri ve Mowi Canada West, yetiştiricilik tesisleri içindeki balıkların refahını ve büyüme performansını iyileştirmek, ayrıca doğada bulunan ve çiftlikte yetiştirilen balıklar arasındaki etkileşimi azaltmak için Kanada’nın Vancouver Adası açıklarındaki Monday Rock somon çiftliğine yeni teknolojiler kurmak ve test etmek için güçlerini birleştirdi. Monday Rocks’ta yetiştirilen somonun 2024’ün ikinci çeyreğinde pazara hazır olması bekleniyor.

Somon balığı yetiştiriciliğinin çevresel etkilerini kontrol altında tutmak için araştırma geliştirme çabaları içinde olan Mowi’nin, balık kafesleri ile kafeslerin bulunduğu çevredeki ortamla etkileşimi azaltmak için devam eden inovasyonun bir parçası olarak, optimum yetiştirme koşullarının sürdürülmesini sağlamak için, somon çiftliği artık 15 metre derinliğinde bariyer kalkanları, çevresel hava kabarcığı perdeleri, oksijen sistemleri ve 7 gün 24 saat gerçek zamanlı çevresel izleme teknolojisi ile donatılmış vaziyette.

Poseidon’un geliştirdiği son teknoloji oksijen sistemleriyle birlikte, fiziksel bariyerler ve kabarcık bariyerler plankton patlamaları, hipoksi ve deniz biti gibi doğal olarak oluşan okyanus tehditlerinden kaçınmaya yardımcı olacak.

Çiftliğin dörtte üçü, fiziksel olarak ortamdan 15 metre derinliğe kadar ayrılmıştır, bu nedenle Poseidon tarafından geliştirilen bu teknoloji, somonlarımızı yetiştirdiğimiz alanda sağlıklı yaşam koşulları yaratmamıza izin vermesi açısından kritik öneme sahiptir. Mowi’nin teknik müdürü Rodrigo Cristi, Somonlar sistemde altı aydır büyüyor ve büyüklük ve sağlık da dahil olmak üzere balığın durumu şu ana kadar çok umut verici görünüyor.

Sağlanan oksijeni suda tamamen çözen bir sistem

Poseidon’un ısmarlama balıkçılık teknolojileri, çevredeki büyük ölçüde ayrılmış bir alanda yaşamı destekleyen bir ekosistemin devam ettirilmesine yardımcı olur. Tipik olarak, bu tür bir müdahale  daha yüksek enerji kullanımı nedeniyle buna uygun bir maliyetle gelir.

Bunun yanında Poseidon tarafından geliştirilen Flowpressor ve Oxypressor sistemleri, maksimum verimlilik için doğru basınçta yüksek oranda oksijen akışı üreterek, enerji tasarrufu ve emisyonları azaltırken yetiştiricinin gerektiği kadar oksijen üretmesini sağlar. Buna ek olarak, Poseidon’un patent bekleyen Derinlik Şarjı Sistemi, sağlanan oksijeni suda tamamen çözerek  kullanılan bu oksijenin boşa harcanmasını engeller ve balıkların tüketimine sunar.

Poseidon’un Kurucu Ortağı ve CTO’su Matt Clarke; Şirketimiz, yetiştiricilere çiftlik ortamı üzerinde daha fazla kontrol sağlayan entegre teknoloji platformumuzu geliştirmeye odaklandı; Yetiştiricilerin yetiştirdikleri balıkların refahını daha aktif ve olumlu yönde etkileyebilmeleri için ağ bölmelerindeki koşulların daha iyi kontrol edilmesini sağlar. Şirketimiz 2015 yılında kurulduğundan beri, Poseidon bu zorluğa bilime dayalı, su ürünleri yetiştiriciliğine özgü bir yaklaşım getirmeye odaklandı ve şu anda Mowi’nin çiftlik sahasında kurulan sistem, mühendislerimiz tarafından bu uygulama için geliştirildi diyor.

Monday Rocks’ta yetiştirilen somonun 2024’ün ikinci çeyreğinde pazara hazır olması bekleniyor.

Kaynak: Mowi