Deniz hıyarları, denizyıldızı ve deniz kestanesi de içeren derisidikenliler adı verilen daha büyük bir hayvan grubunun parçasıdır. Vücut şekilleri fiziken salatalığa benzer, ancak hareket ve beslenme için kullanılan dokunaç benzeri küçük tüp ayakları vardır.

Ekinodermlerin önemli bir grubu olan deniz hıyarları, sığdan derin deniz ortamlarına kadar, dünyadaki hemen hemen tüm deniz ortamlarında bulunur. Deniz hıyarları bentiktir, yani deniz tabanında yaşarlar. Ancak larvaları planktoniktir, yani okyanusta akıntılarla birlikte yüzerler. Deniz tabanındaki küçük ebatlı besinlerin yanı sıra su kolonunda yüzen planktonla beslenen çöpçülerdir. Algler, suda yaşayan omurgasızlar ve atık parçacıklar ana besinlerini oluşturur. Ağızlarını çevreleyen tüp ayaklarla yemek yerler.

Kumla birlikte deniz hıyarları, özellikle mercan resifleri için olmak üzere deniz altı ekosistemine fayda sağlayan yan ürünler salgılar. Journal of Geophysical Research’te yayınlanan 2011 tarihli bir araştırma, deniz hıyarlarının doğal sindirim sürecinin atık ürünlerine nispeten yüksek bir pH değeri verdiğini, bunun da deniz hıyarı habitatlarını çevreleyen suyun asitlenmesinden bir şekilde korunduğu anlamına geldiğini buldu. Deniz hıyarları ayrıca mercan oluşumunda birincil bileşen olan kalsiyum karbonatı ve gübre görevi gören ve mercan büyümesini destekleyen amonyağı da salgılıyor.

Deniz hıyarlarının farmasötik uygulamaları konusunda da çok fazla potansiyel var ve deniz hıyarı bu alanda mükemmel bir kaynak. Geleneksel Çin tıbbında 1000 yıldır hizmet ediyor ve yayınlanan bilimsel literatür, deniz hıyarını daha yeni incelemeye başlıyor, ancak şimdiden çok ilginç bulgular gösteriyor.

Doğadaki stoklarının aşırı avcılık nedeniyle kontrolsüz bir şekilde azaldığı deniz hıyarı, tipik şekilde diğer deniz mahsülleri gibi kültüre alınarak yetiştiricilik operasyonları yapılan bir tür. Çin’de deniz hıyarları, karidesler ve bazı balık türleri ile birlikte entegre çoklu trofik sistemlerde yetiştirilmektedir. Çin ve Japonlar, yüksek et içeriği ve ticari kuluçkahanelerdeki başarısıyla ödüllendirilen Apostichopus japonicus için başarılı kuluçkahane teknolojisini ilk geliştirenler oldu. İkinci bir tür olan Holothuria scabra, bu teknikler kullanılarak ilk kez 1988’de Hindistan’da kültüre alındı. Son yıllarda Avustralya, Endonezya, Yeni Kaledonya, Maldivler, Solomon Adaları ve Vietnam da aynı teknolojiyi kullanarak H. scabra‘yı başarıyla kültürlediler ve bu teknoloji o zamandan beri diğer türlere de yayıldı.

Apostichopus japonicusAlexander Semenov

Yine Uzak Doğu’da, Filipinler’deki yeni bir girişim örneği, deniz hıyarında dünyanın en geniş tesisini işletmeyi ve bunu sürdürülebilir kılmayı hedefleyen bazı örnek çalışmalar yapıyor.  The Aquaculture Group‘un kurucusu ve CEO’su Brandon Hargraves, Filipinler’de 250 hektarlık bir deniz hıyarı tesisi kurmak için iddialı bir planının ana hatlarını çiziyor.

Bize biraz geçmişinizden bahseder misiniz?

26 yaşındayım ve bir girişimcilik yarışmasını kazandıktan sonra Avustralya Ulusal Üniversitesi’ndeki işletme bölümünü bıraktım ve 2021’in ortalarında deniz hıyarı yetiştiriciliğini nasıl yapacağımı ve ticarileştireceğimi öğrenmek için Filipinler kırsalındaki bir balıkçı köyüne taşındım.

Deniz hıyarı yetiştirme girişimi kurmanız için size ilham veren şey neydi?

Sadece ticari açıdan önemli değil, aynı zamanda anlamlı bir etkiye sahip olacak bir şirket yapmak istedim. Sadece bir deniz hıyarı çiftliği yapmak istemedim, statükoya meydan okumak, yüksek standartlar belirlemek ve Aquaculture Group’u deniz hıyarı ile ilgili her şeyde, tanınmış bir dünya lideri yapmak ve küresel bir endüstrinin ortaya çıkmasının yolunu açmak istedim.

Hangi türleri yetiştireceksiniz ve neden bu türü yetiştireceksiniz?

Holothuria scabra (kum balığı), çünkü en değerli tropikal deniz hıyarı türü ve diğer ülkelerde başarıyla yetiştirilmekte.

Deniz hıyarı ayrıca kumu eleyerek ve çürüyen organik maddeleri uzaklaştırarak yaşadığından, su altı ekosistemi için son derece önemlidir. Ne yazık ki, yalnızca zanaatkârlık seviyesindeki aşırı avlanma nedeniyle küresel olarak tehlike altında. Kanton mutfağının dört deniz hazinesinden biri olarak kabul edilir ve bu nedenle dünyanın dört bir yanındaki balıkçılar için kazançlı bir hedef.

Su ürünleri yetiştiriciliği, devletin yabani stokları etkili bir şekilde korumasının yanı sıra deniz hıyarını kurtarmak için yapbozun önemli bir parçası. Filipinler’deki tek ve dünya çapında bir avuç yetiştiriciden biri olmamızın da gösterdiği gibi, çok niş. Endüstri henüz başarılı bir şekilde kitlesel olarak sanayileştirilebileceği bir noktada olmasına rağmen, deniz hıyarında yakalamadı.

Bize biraz bulunduğunuz yerden ve buranın  neden seçildiğinden bahseder misiniz?

Filipinler’i keşfettikten sonra, Mindanao adasındaki Zamboanga del Sur eyaletinde, büyük ölçekli deniz hıyarı yetiştiriciliği için ideal, birinci sınıf bir deniz çayırı belirledim. Yalnızca önemli teknik yönleri değil, aynı zamanda bir tesisin çiftçilik ve iş yapmak için ne kadar iyi olduğunu, büyük ölçüde etkileyen çok sayıda ekonomik, sosyal, politik ve kişisel faktörü de dikkate alan kapsamlı yer seçim kriterlerimiz var.

Bölge, mercan resifleriyle çevrili bir plato üzerinde yüzlerce hektar sığ deniz çayırına sahip. Deniz çayırı ne çok yoğun ne de çok seyrek olup, deniz hıyarlarına çürüyen organik madde şeklinde doğal besin sağlayan, maliyetli yem ihtiyacını ortadan kaldıran bir ekosistem olması açısından önemli. Mercanlar ayrıca alanı dalgalardan ve akıntılardan korurken, doğal gıda mevcudiyetine daha fazla katkıda bulunur. Teknik fizibilite çalışmamız, çiftçilik için mükemmel olduğunu doğruladı.

Bölgedeki ekonomik gelişme eksikliği nedeniyle, milyonlarca deniz hıyarını sürdürülebilir bir şekilde barındırabilen 250 hektarlık ideal tarım alanını kolayca güvence altına alabildik. Batı Mindanao, onlarca yıldır büyük güvenlik sorunlarıyla karşı karşıya kaldı, bu da şehirlerin dışında hiçbir ekonomik gelişmeye yol açmadı ve insanlar için anlamlı fırsatları engelledi. Filipin hükümeti her düzeyde bu projeyi coşkuyla desteklemektedir çünkü bu, Pagadian Şehrinin güneyinde, 300.000 kişilik yoksul bir bölgede yapılacak ilk yatırım ve önemli bir doğrudan ve dolaylı refah kaynağı olacak.

Nasıl bir üretim sistemi kurmayı planlıyorsunuz?

250 hektarlık bitişik deniz ağılları, her bir bölümü doğal olarak aynı miktarda deniz hıyarı ile uyumlu, farklı şekilli bölümlerden oluşan karmaşık bir mozaik halinde bölünmüş. Yerleşim, tüm çiftlikteki doğal taşıma kapasitesini bir metrekareye kadar doğru bir şekilde hesaplamak için kullanılan, en son ve eski yöntemlerin bir kombinasyonu yoluyla toplanan, çok kaynaklı verileri kullanan bir algoritma tarafından belirlenir. Her bir kalemin farklı boyutları vardır, bu nedenle belirli sayıda canlı sığabilir.

Çiftlik, doğrudan yetiştiricilik sahasına bitişik gelişmiş bir kapalı kuluçkahane ve ihracat için A sınıfı kaliteli kuru ürün üretmek için bir işleme fabrikası gibi diğer kara tabanlı tesisler tarafından desteklenecek.

Çiftliğiniz mevcut deniz hıyarı çiftliklerine kıyasla nasıl olacak?

Maksimum sürdürülebilir kullanım için tasarlanmış, dünyanın en büyük bitişik deniz hıyarı çiftliği olacak. Mevcut çiftlikler olağanüstü derecede basit – deniz hıyarlarının bir yıl boyunca neredeyse hiç insan etkileşimi olmadan dolaştığı, çitle çevrili bir otlak. Sadelik son derece önemlidir ve bu padok modeli çiftliğimiz için güçlü bir temel oluşturuyor.

Ancak teknoloji yoluyla iyileştirme için çok fazla alan var. Deniz hıyarı yetiştiriciliği küçük ölçekli olduğu için, teknoloji girişimleri özellikle buna yönelik teknoloji geliştirme zahmetine girmiyor, bu nedenle mevcut ve yeni teknolojileri uygulamanın akıllı yollarını bulmamız gerekiyor. Bunun veri ağırlıklı bir operasyon olması benim için önemli çünkü topladığımız veri hazinesi, deniz hıyarı yetiştiriciliğini bir sonraki aşamaya taşımak için pek çok değerli gizli kavrayışa sahip.

Ayrıca deniz hıyarı özel teknolojiler için geliştirilmesini istediğimiz konseptlerimiz var ve bazı akıllı gruplarla yavaş yavaş bizim için etkili teknoloji çözümleri geliştirmeleri için konuşuyoruz.

Deniz çayırlarının biyolojik çeşitliliği üzerinde ne gibi bir etkisi olacak?

Deniz hıyarlarının kaçmasını önlemek için sadece çok alçak bir çitimiz olacak, bu da balıkların yüksek gelgitte, hiç çaba harcamadan çiftliği geçebilecekleri anlamına geliyor. Körfez, avlanırken, mercan resifleri siyanür ve dinamit gibi yasa dışı avlanma yöntemleriyle yok edildi. Bu, günümüzde balıkçıların ailelerini geçindirmekte çok daha fazla zorlandıkları anlamına geliyor.

250 hektarlık çiftliğimiz ve çevresindeki mercan resifi çevresi, yakalanma riskinin olmadığı zorunlu bir balık barınağı olarak hizmet verecek. Mercan resifi çevresi ayrıca, şirket ile yerel yönetim arasındaki ortak bir çabayla güçlü bir şekilde korunacak; bu, muhtemelen özel güvenliğimizin su üzerinde sürekli olarak bulunması sayesinde, resifin yavaş yavaş yenilenebileceği anlamına geliyor.

Bugüne kadar ulaştığınız ana kilometre taşları nelerdir?

Filipinler’in başka bir yerinde deniz hıyarı yetiştiriciliğinin mümkün olduğunun doğrulandığı ve birçok dersin öğrenildiği 12 aylık küçük bir konsept denemesini tamamladık. Daha sonra Filipinler’i araştırdım ve alanımızı buldum.

Son yedi aydır, başarılı bir girişim için gereken tüm parçaları bir araya getiriyorum. Bu, tam bir teknik fizibilite çalışmasını, 250 hektarlık tarım alanını güvence altına almayı, dünyanın dört bir yanından deniz hıyarında başarılı uzman çalışanları işe almayı, mühendislik tasarımlarını, yerel topluluk desteğini oluşturmayı ve ilgili tüm hükümet paydaşlarından başarılı bir şekilde güçlü destek almayı içeriyor.

Artık dünyanın en büyük tropikal deniz hıyarı çiftliğinin inşaatına ve işletmesine başlamaya hazırız ve atılan sağlam temel bize çok iyi gelecek.

Hala üstesinden gelinmesi gereken ana zorluklar nelerdir?

Biz bir model üreticisiyiz, bir teknoloji şirketi değiliz – ne kadar harici teknoloji uygularsak uygulayalım – ve baskın yatırımcı zihniyetinin dogmatik bir şekilde teknoloji geliştirmeye, özellikle de sonsuz ölçeklenebilir yazılıma odaklandığını ve diğer büyük sınırlardaki fırsatların kaçırılmasına neden olduğunu görüyorum.

Öncü girişimciler, erken bir fırsatı yakalamaları ve etkili bir rol oynayabilmeleri anlamında şanslılar, ancak asıl zorluk, çevrelerindeki dünyayı bu yolculuğa katılmaya ikna etmeleri gerektiği. Şu anda başka ülkelerde bunu yapan sadece iki büyük ölçekli şirket var ve yapılabileceğini kanıtladıkları için onları selamlıyorum.

Bugüne kadar operasyonunuzu nasıl finanse ettiniz?

Uluslararası yatırımcılardan küçük bir miktar tohum fonu kullandık ve ben de akıllı geçmiş yatırımlarla kendi kendimi finanse ettim.

Daha fazla fon toplamak mı istiyor musunuz ve bunu ne için kullanmayı düşünüyorsunuz?

İki buçuk yıl boyunca sermaye ve işletme giderlerini, acil durum fonlarıyla birlikte, 2025 yılında ilk hasatlarımızı yapacağımız zamana kadar korumak için 6 milyon dolar topluyoruz. Yılda on milyonlarca deniz hıyarı üretecek olan üretim tesisi en büyük masraf.

Çiftlik ne tür işler ve ne kadar iş sağlayacak?

İyi ödeme yapan tam zamanlı rollerde yaklaşık 100 kişiyi istihdam edecek. Bu, daha önce deniz hıyarında denizaşırı ülkelerde çalışmış yetenekli Filipinliler için çeşitli teknik ve idari görevleri kapsıyor.

Ana müşterileriniz kimler olabilir?

Hong Kong’da halihazırda restoranlara ve süpermarketlere satış yapan iyi bir toptan satış müşterimiz var, ancak günümüzde tedarik anlaşmaları yapmak son derece kolay. Deniz hıyarı pazarının önemli arz sorunları var çünkü ticari açıdan önemli deniz hıyarları artık küresel olarak tehlikede ve arzın büyük çoğunluğu vasatın altında kurutma teknikleriyle geleneksel balıkçılıktan geliyor.

Bir deniz hıyarı satıcısıyla konuşur ve Filipinler’den gelen kurutulmuş deniz hıyarı kalitesini sorarsanız, kötü kurutma teknikleri nedeniyle fikir birliği çok olumsuzdur. A sınıfı deniz hıyarı için istikrarlı toplu arz fikri, toptancılar için de çok cazip.

Kaynak: thefishsite.com