Ülkemizde sağlıklı ve dengeli beslenmeye katkıda bulunmak ve ülkemiz kişi başı balık tüketimini artırmak için Tarım ve Orman Bakanlığı – Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü önderliğinde seri toplantılar gerçekleştirilmiştir.

Gerçekleştirilen toplantıların ardından, toplumun balığa erişiminin kolaylaşması açısından bir kampanya gerçekleştirilmesi ve bu kampanyaya hem üreticilerin hemde market zincirlerin ve parekendecilerin ortak çalışma sağlayarak balığın halka arzının gerçekleştirilmesi kararlaştırılmıştır.

Bu kapsamda, Tarım ve Orman Bakanlığı-Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü koordinasyonunda  Çipura – Levrek balıklarında 3-4-5 Nisan tarihlerinde kampanya başlatılmış ve halkımızın yoğun talebi üzerine 2 gün daha uzatılarak 3-4-5-6-7 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilmiştir.

Su Ürünleri Yetiştiricileri Üretici Merkez Birliği koordinasyonu ile 15-16-17 Nisan tarihlerinde Türk Somonu kampanyasının gerçekleştirilmesi planlanmıştır. Bu tür kampanyalar, ülkemizde kişi başı balık tüketimini artıracağı için Tarım ve Orman Bakanlığı- Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü tarafından da desteklenmektedir.

Türk Somonu kampanyası kapsamında;

Perakende satış gerçekleştirecek marketler ve balık satış noktalarında azami dilim fiyatın ise 39,90 TL/KG’yi geçmeyecek şekilde satışa sunulmasının uygulanması yönünde tavsiye kararı alınmıştır.

Kampanya kapsamına dâhil olan ve 15-16-17 Nisan tarihlerinde ‘Türk Somonu’ satışı gerçekleştirecek satış noktalarını yukarıdaki haritadan görebilirsiniz.