MERKEZ BİRLİĞİMİZİN ÜYESİ OLDUĞU FEAP 48 GENEL KURUL TOPLANISI VARŞOVA’DA YAPILDI

Merkez Birliğimizin üyesi olduğu Avrupa Su Ürünleri Yetiştiricilileri Federasyonunun ( FEAP) 2016 Yılı Genel Kurul Toplantısı, 27-28 Mayıs 2016 tarihlerinde Polonya – Varşova’da gerçekleştirilmiştir.

Söz konusu toplantıya Merkez Birliğimizi temsilen FEAP Temsilcimiz Yönetim Kurulu Üyemiz ve AGROMEY Gıda ve Yem Sanayii A.Ş. CEO’su M. Taner CİĞER ile Merkez Birliğimiz Genel Sekreteri Dr. Hayri DENİZ katılmış olup, ayrıca Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı ve KILIÇ Deniz Ürünleri AŞ. Satış ve Dağıtım Başkan Yardımcısı Sinan KIZILTAN, Su Ürünleri Tanıtım Grubu Yönetim Kurulu Başkanı ve ÇAMLI YEM Pazarlama ve Satış Direktörü Melih İŞLİEL, Uğurlu Balık & Kopuzmar AŞ.’den İsmail AKSOY, AGROMEY Pazarlama ve Satış Direktörü Tolga URUK, Selina Balık AŞ. Yönetim Kurulu Üyesi Mete Ramazan KARAKAYA ile Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliğinden Tümay ÇETİNER katılmışlardır.
Daha önce FEAP üyesi olan SUFED’in (Su Ürünleri Federasyonu) lağvedilmesi nedeniyle 2010 yılından itibaren düşen FEAP üyeliğimiz, 6 yıllık bir aradan sonra 2016 yılı itibariyle yeniden başlatılmış olup, bu süre zarfında FEAP üyesi ülkelerin şikâyeti üzerine AB Komisyonunca alabalık, çipura ve levrek ile açılmış olan anti-damping ve sübvansiyon soruşturmaları dikkate alınarak kalabalık güçlü bir katılım sağlanmıştır.

Yunanistan’dan sadece 1 kişinin, diğer ülkelerden 2-3 kişinin katıldığı toplantıya Ülkemiz 8 kişi ile katılmış ve gerek alabalık ve gerekse çipura-levrek konusunda söz sahibi AB ülkeleri temsilcileri ile toplantı süresince ve sonrasında ikili görüşmeler gerçekleştirilmiş olup, ülkeler Türkiye’nin yeniden FEAP’a üye olmasını memnuniyetle karşılamışlardır.

FEAP Üyesi ülkelerden 50’den fazla delegenin katıldığı toplantının ilk günü kayıt ve FEAP Başkanı Arnault Chaperon ve Polonya Deniz Ulaşımı Bakanlığı yetkilisi tarafından yapılan açılış konuşmalarını müteakip, Avrupa ülkelerinin 2015 yılında gerçekleşen üretim ve 2016 yılı tahmini üretim miktarları ile ilgili Sekretarya bir sunum gerçekleştirdi. Daha sonra FEAP tarafından geçen bir yıl içinde gerçekleştirilen faaliyetler hakkında bilgi verildi.

İkinci günü ise Yönetim Kurulu Başkanlığı ve boşalan 1 adet Yönetim Kurulu Üyeliği için secim yapıldı, ancak kimse aday olmadığı için mevcut Başkan Arnault Chaperon’ın 6 ay süreyle görevine devam etmesi kararlaştırılmış olup, süresi dolan Yönetim Kurulu Üyeliği yine İtalya seçildi. Ayrıca, Yine süresi dolan bazı Komisyonlara Başkan ve Başkan Yardımcıları seçildi. Ülkemizde de Çevre Komisyonu Başkan Yardımcılığı teklif edildi. Kalan süre içerisinde ise gündemdeki konularla ilgili Sekretarya tarafından bilgi verildi.