Geleneksel yöntemlerle yapılan ağ temizliği, hem ülkemizde hem de dünyadaki tüm yetiştiricilik operasyonlarında vazgeçilmez bir bileşen. Genellikle kafes ağlarının bulundukları yerden çıkarılarak karada kurulu olan tesislere gönderilmesiyle yapılan bu temizlik ve yıkama işlemi, zamanın çok önemli olduğu yürütülen yetiştiricilik faaliyetleri içinde iyi planlanması ve organize edilmesi gereken bir iş olmasının yanında aynı zamanda bir maliyet demek.

Filamentli alg, midye ve deniz yıldızı gibi organizmaların genel tanımı olan fouling’e karşı ağların üzerine uygulanan bazı boyaların içindeki ağır / toksik olarak sınıflandırılan Bakır gibi metaloid bileşenlerle çözüm aransa da, bu boyaların kullanımı global ölçekte başlıca tartışma konuları arasında üst sıralarda.

Balıkçılık alanındaki teknolojik gelişmelerin ışığında, sürdürürülen Ar-Ge faaliyetlerinin başında kafeslerin sürdürülebilir şekilde temizlenmesi de var. Kafesleri sudan çıkarmadan ve mümkün olduğu kadar içlerini boş bırakmadan yapılabilecek olan temizlik işi, bu alanda iş yapan herkesin işini kolaylaştıracaktır.

Su ürünleri yetiştiriciliği konusunda, özellikle denizde ve somon alanında dünyada iyi bir potansiyeli olan Norveç’ten Probotic, kafeslerin kendi kendini temizleyebilmelerini sağlayan bir robotun patentini aldı. Su altı teknolojileri konusunda ülke içindeki en etkin şirketlerden birisi olan Probotic’in yeni robotu, yetiştiriciliği yapılan balıklara ve ekipmanlara en az zararla kafes temizliğini sağlamayı hedefliyor. Bu sayede yetiştiricilik operasyonunun verimini de arttırmayı amaçlıyor. 

Otonom çalışan ve yapay zeka desteğini de arkasına alan Probotic, robotun denemelerini Ballangen Sjøfarm ile birlikte gerçekleştirdi ve sistemin açık deniz koşulları gibi gerçekten zorlu şartlara sahip ortamlarda çalışabilmesini sağlamak için iyileştirmeler yapıldı.

Yeni robotun, 2023 yılı itibariyle ticari pilot uygulamasının hayata geçirilmesi ve su ürünleri yetiştiriciliği sektöründe önemli bir boşluğu doldurması hedefleniyor. Potansiyel olarak karşılaşılan bazı sorunların üstesinden gelinmesinin ardından şu anda ticari ölçeklendirme çalışmaları sürdürülüyor.Yeni teknoloji ile ilgili detaylı bilgi için https://www.probotic.no/ adresini ziyaret edebilirsiniz.