Su ürünleri yetiştiriciliğinde bulaşıcı hastalıkların yaygınlığı, sağlık ve refah üzerinde önemli ekonomik kayıplara ve zararlara neden olabileceğinden, yetiştiricilikte hastalık yönetimi, birçok yönden ele alınması gereken önemli bir konudur. Yetiştiricilik alanında çalışan uzmanlar, özellikle balık ve karideste sağlık ve refahın yüksek tutulması konusunda tek bir çözümün olmadığı konusunda ise hemfikir.

Bu bölümde, su ürünleri yetiştiriciliğinde hastalık yönetiminin savunmayı güçlendirme, yapay zeka destekli çözümler ve temizleyici balıklarla yapılan koruma önlemlerine bakacağız.

Hastalıklara karşı savunmayı güçlendirmek

Aasum, probiyotiklerin karides üretiminde de etkili olduğunu belirtti.

Karides yemleri bu bileşenlerle desteklendiğinde, yetiştirilen karideslerin doğal bağışıklık sisteminin hücresel ve humoral bileşenleri daha verimli hale gelir.

Aldıkları adaptif bağışıklık sistemine sahip olmadığı için, doğal bağışıklık sistemlerini istikrarlı ve destekleyici bir şekilde kullanıyoruz. Probetikler de bunun bir parçasıdır ve Vibrio sp. enfeksiyonlarına karşı direnci artırır” şeklinde özetleyen Aasum, maya ürünlerinin de diğer balıklarda olduğu gibi karideslerde de hastalık savunmasını artırdığını belirtti.

Maya hücre duvarı mannanından elde edilen mannooligosakkarit (MOS), balıkların dış yüzeylerini koruyarak, mukus tabakasının hem miktarını hem de kalitesini artırarak, dış patojenlerin balıkların deri, solungaç ve mukusunun ilk savunma bariyerleriyle karşılaşmalarını ve bunların neden olduğu ciddi sağlık sorunlarını önler.

Mukus tabakası, balıkların doğal bağışıklık mekanizmasının önemli bir bileşenidir ve patojenlere karşı fiziksel ve kimyasal bir bariyer sağlayarak, balıkların hastalıklara daha az duyarlı hale gelmelerini sağlar. Bu nedenle, balık sağlığı açısından kritik olan mukus tabakasının korunması önemlidir.

Aasum, büyük ölçüde sindirilemeyen karbonhidratlardan oluşan prebiyotiklerin, probiyotiklerle birlikte kullanıldığında daha güçlü olduğunu, şeker ve karbonhidratların faydalı laktik asit bakterileri için besin olarak hizmet ettiğini belirtti. Her ikisi de balık ve karideslerde sağlık faydası sağlamak için birlikte çalışıyorlar. Çeşitli kombinasyonları değerlendirmeye devam ediyoruz.

Yapay zeka

Yapay zeka araçları, tanı platformları, kameralar, sensörler, yazılımlar ve büyük veri, üretimi optimize etmek ve sağlık yönetimi açısından potansiyel sunmak için giderek daha fazla kullanılmaktadır.

Somon şirketleri bu alanda liderler. Somon sektörüne çok bilgi ve bilim giriyor, oyuncular büyük ve üretim sistemlerine yeni bakış açılarını uygulama kapasitesine sahipler. Karar verme süreci artık veri, bilgi ve doğru matematiksel modeller tarafından yönlendiriliyor, diyor.

Rabobank’ın girişim fonu tarafından desteklenen ABD’li bir şirket olan Ecto, biyolojik risklerle ilişkili desenlerin erken tespiti için çok nesil veri kullanan bir platforma sahiptir ve otomatik olarak modeller oluşturur.

Başka bir şirket olan Bluegrove, bir çiftliğin somon popülasyonunun davranışını 24/7 su altı görüşü ve ışığından bağımsız olarak dinleyen hidroakustik teknolojiye sahip.

Bu veri ile donatılan ve kamera sınırlarını aşan çiftçilerin besleme sistemlerini iyileştirmek için bilinçli kararlar alabilecekleri ve somonlarının refahı hakkında bilgi edinebilecekleri fikri vardır.

Somon endüstrisi bu tür teknolojiyi büyük ölçüde kullanırken, Akdeniz merkezli levrek ve çipura üretimi yapan oyuncular da şimdi böyle izleme yardımcılarından faydalanmaya başlıyorlar. Ve teknoloji çok daha erişilebilir hale geliyor, diyor Skretting’in dijital inovasyon direktörü Kristoffer Tveit.

On yıl önce, bir çiftçinin bazı sensörlere sahip olurdu ve kafesten kafese taşırdı ve noktasal ölçümler yapardı. Şimdi ana üreticiler en az bir sensör veya kamera yatırımı yapıyorlar ve bunları sürekli orada bırakıyorlar, üretimi gün boyu takip ediyorlar.

Tabii ki, Tveit, bir yem tedarikçisi perspektifinden IoT alanına bakıyor.

Skretting sektörün dijitalleşmesinde aktif olarak yer alıyor ve hassas tarımı kolaylaştırmaya yönelik araçlara odaklanıyor. Odak, zengin verileri kullanarak beklenen çiftlik performansını hesaplamak ve üretim geliştirmelerini mümkün kılmak için özelleştirilmiş besleme protokolü önerileri sağlamaktadır.

Araçlar, üretim ortamındaki sağlık problemleri için erken uyarı sistemi olarak da hizmet edebilir, dedi Tveit.

Beslemenin düzenli olarak izlenmesi, balık veya karides olsun, her gün veya saat başı beklentilerle uyumlu olmalıdır. İştah kaybı veya düzensiz yem tüketimi tespit edilirse, genellikle bu hayvan popülasyonunda bir şeylerin yanlış olduğunu gösterir. Bu, üretim birimine daha fazla dikkat ve yakın bir bakış gerektiren bir alarmdır. Ancak, sağlıkla ilgili izlemede yardımcı olan yapay zeka destekli kamera görüntüleme teknolojisi de dahil olmak üzere hayvan davranışlarını okumak için daha da ileriye yönelik birden fazla proje ve girişim bulunuyor, diye belirtiyor Tveit.

En büyük zorluk, özellikle karides yetiştiriciliğinin tipik olarak bulanık sularında, görünür ışık kamerasının herhangi bir şey tespit etmeyeceği doğrudan hayvan izleme. Ancak su altı mikrofonları şimdi karides aktivitesinin, davranışlarının sesini kaydedebiliyor. Şimdiye kadar, iştah izlemede kullanılmışlardır; odak, hassas beslenme üzerinde olmuştur.

Endüstri, bu beslenme davranışı ses desenlerini analiz ederek bir karides popülasyonunun sağlık durumu hakkındaki soruları yanıtlama konusunda henüz yeterli değil. Ancak Tveit, bu yakın gelecekte gerçekleşeceğine güveniyor.

Ancak, yaygın kamera ve sensör kurulumlarıyla birlikte, sürekli bir video akışıyla birlikte çok sayıda veri geliyor. Bu verileri almak, izlemek ve hesaplamak için oldukça gelişmiş uç sistemine ihtiyaç duyulur, bu nedenle etrafında bir bütün altyapı olması gerekir. Her kameraya göz atan insanlara sahip olamazsınız. Uygun olduğunda alarmlar ayarlayan yapay zeka olması gerekiyor.

Temizleyici balıklar

Somon endüstrisi, Nikolik’in belirttiği gibi deniz bitinin tesislerden elimine edilmesi ve buınların yetiştiricilik operasyonuna zarar vermesini engellemek için lazer teknolojisini de kullanıyor. Unutulmaması gereken diğer şey, temizleyici balıklar. Bugün kullanımları oldukça yaygın olan temizleyici balıklar, Atlantik somonunda çok yaygın şekilde görülen ve en önemli sorunlardan birisi olarak tanımlanan deniz biti istilaları ile başa çıkmaya yardımcı oluyor. Bu konuda büyümüş gerçekten önemli bir temizleyici yetiştirme endüstrisi var.

McGurk, Skretting ve genel olarak endüstrinin başarılı ve sürdürülebilir olması için, öncü olmak, proaktif olmak ve mümkün olduğunca sorunlar ortaya çıkmadan önce çözmeye çalışmak kritik olduğunu belirtiyor.

Bunu söylemek yapmaktan daha kolay ancak en azından başarı için fırsatları maksimize etmeli, yenilikçi çözümleri korumalı ve kullanmalıyız.

Benim gördüğüm gibi, doğa daima bir dengeye ulaşmaya çalışıyor. Öyleyse, doğru dengeyi sağlamak, hayvan refahını, verimliliği ve karlılığı sağlamak, yaşam kaynaklarını desteklemek ve büyüyen bir nüfus için iyi, sağlıklı bir protein kaynağı sağlamak, gerçekten de her şeyin temelini oluşturuyor.

Kaynak: feednavigator.com