Ülkemizde sağlıklı ve dengeli beslenmeye katkıda bulunmak ve ülkemiz kişi başı balık tüketimini artırmak için Tarım ve Orman Bakanlığı – Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü önderliğinde seri toplantılar gerçekleştirilmiştir.

Gerçekleştirilen toplantıların ardından, toplumun balığa erişiminin kolaylaşması açısından bir kampanya gerçekleştirilmesi ve bu kampanyaya hem üreticilerin hem de market zincirlerin ve perakendecilerin ortak çalışma sağlayarak balığın halka arzının gerçekleştirilmesi kararlaştırılmıştır.

Bu kapsamda, Tarım ve Orman Bakanlığı-Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü koordinasyonunda Çipura – Levrek balıklarında 3-4-5-6-7 Nisan tarihlerinde kampanya gerçekleştirilmiştir.

Su Ürünleri Yetiştiricileri Üretici Merkez Birliği koordinasyonu ile 15-16-17 Nisan tarihlerinde Türk Somonu kampanyasının gerçekleştirilmiş, büyük ilgi ile karşılanmıştır.

Bu tür kampanyalar, ülkemizde kişi başı balık tüketimini artıracağı için Tarım ve Orman Bakanlığı- Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü tarafından da desteklenmektedir.

Yine aynı hedefle yola çıkarak 21 ve 22 Nisan tarihlerinde Alabalık kampanyasının gerçekleştirilmesi kararlaştırılmıştır.

Alabalık kampanyası kapsamında;

Perakende satış gerçekleştirecek marketler ve balık satış noktalarında azami dilim fiyatın ise 18,90 TL/kg’yi geçmeyecek şekilde satışa sunulmasının uygulanması yönünde tavsiye kararı alınmıştır.

Kampanya kapsamına dâhil olan ve 21-22-23 Nisan tarihlerinde alabalık satışı gerçekleştirecek satış noktalarını yukarıdaki haritadan görebilirsiniz.